Joss Whedon o svém tajném snímku „Mnoho povyků pro nic“: Tohle je ta nejlepší dovolená, co jsem kdy měl

Facebook Twitter 02.11.11 | komentáře [0] | kategorie [3] | přečteno [506x] | Skye

Po tom co ukončil práci na Marvelovských Avengerech, si měl scénárista-režisér Joss Whedon vzít měsíční dovolenou a strávit ji se svou ženou, Kai Cole. Místo toho Whedon exkluzivně sdělil EW, že jeho žena navrhla, aby konečně natočil filmovou verzi Shaekspearova Mnoha povyku pro nic, o kterém uvažoval už několik let.

A to taky udělal – přepsal scénář, obsadil film klasickými zástupci Whedonverse jako Nathan Fillion, Amy Acker (Angel), Alexis Denisof (Buffy, Angel) a Sean Maher (Firefly) a ve svém domě v Santa Monice v Kalifornii během 12 dní na vlastní náklady natočil černobílý snímek (natáčení bylo ukončeno v neděli 23. října a Whedon slibuje, že bude hotový pro jarní kolo filmových festivalů). Jak tohle všechno Whedon dokázal? Co ho na téhle konkrétní Shakespearově komedii přitahovalo? A co říkají hvězdy Sean Maher – který hraje ďábelského zloducha Don Johna – a Amy Acker – která mu s Denisofem asistuje jako sarkastický, ukecaný pár jako hlavní postavy hry – na všechen ten povyk?

EW: Tohle oznámení lidi přinejmenším překvapilo. Jak se to vlastně celé povedlo?

JOSS: No, není žádné tajemství, že tohle (Shakespeara) jsem několikrát přehrával u sebe doma a vždycky měl mlhavou představu o tom natočit Mnoho povyku. Ale nikdy jsem se o to nepokusil. A pak, z nějakého důvodu, jsem to tak nějak zkusil. Když jsme dokončovali Avengery v New Yorku, moje žena a já jsme plánovali dovolenou při příležitosti našeho dvacátého výročí. A ona řekla: „Nejezděme na dovolenou. Natoč místo toho film.“ A já na to: „Nejsem si ani jistý, jestli dokážu přepsat scénář, obsadit role a všechno připravit během měsíce.“ A ona na to: „No je to tvoje dovolená, tak to udělej.“ A tak jsem to udělal.

Tak jak jste získal schopnost přizpůsobit si čas a prostor ku své vůli, abyste to zvládl? Není to jako byste neměl na práci spoustu dalších věcí.

(Směje se) Víte, já jsem zaneprázdněný. Ale víte co, když chcete něco dotáhnout do konce, poproste zaneprázdněného člověka; nikdo jiný nemá čas. Je tam ten „mám vážný problém“ element. A pak je tam ten element, že tohle jsou ty nejlepší prázdniny, co jsem kdy měl. Chci říct, jasně, bylo to super těžké, byla to tuna práce a byly chvíle, kdy jsem si říkal „Co to se mnou je? Na co myslim? Musím si odpočinout!“ Ale nikdy jsem nebyl tak dobře odpočatý a dobře najedený jako při tomhle filmu. Víte co, uděláte si čas, protože nikdo jiný to za vás neudělá. Nikdy na to nebude ta správná chvíle. Uděláte si ten čas a dokážete, aby to fungovalo, pokud to opravdu, opravdu chcete. A já to opravdu, opravdu chtěl.

Natáčel jste u vás doma, jestli jsem dobře slyšela?

Ano. Jedna z výhod Mnoha povyku je, že se odehrává v Leonatově sídle. Všechno je to jedna lokace. Já nemám sídlo, já mám hezký dům.

Platil jste si to celé sám jako Dr. Horribla?

Platil. Moje žena a já jsme založili mikro studio, Bellwether Pictures, abychom mohli natáčet věci, jako je tahle, malý byznys pod kontrolou zakladatele.

Co na Shakespearovi máte tolik rád, konkrétně na této hře? Pokud vím, tak jedna ze zvláštních věcí na Mnoho povyku je, že je to jedna z mála jeho her, které jsou psané hlavně formou prózy, ne poezie.

Já jsem si toho ani nevšiml, dokud mě na to Alexis neupozornil. Ale vlastně se to ukázalo jako užitečné. Nebyl to důvod, proč jsem si tu hru vybral, ale myslím, že to je jeden z důvodů, proč ji mám rád. Je velmi moderní. Jazyk, vtipy a postoje se přepisují velmi, velmi lehce. (Herci) říkají slova tak, jak jsou napsaná (ve hře), ale k modernímu publiku promlouvají způsobem, kterým ne všechny komedie mluví.

Byla tohle jedna z her, kterou jste přehrával u sebe doma?

Jo, přehrávali jsme si to s Amy a Alexem před mnoha lety a tehdy jsem věděl, že jestli to někdy budu natáčet, musí to být s nimi.

Říkal jste, že jste nevěděl, jak hru uchopit dokud jste nebyl v polovině natáčení Avengerů. Jak jste to uchopil? Co jste se nakonec rozhodl s tímhle filmem udělat?

Nejdřív jsem měl problémy, protože to v názvu mělo „pro nic“ (a Aj O ničem). Takže jsem si říkal „nevím, co bych řekl o ničem.“ Ale ve skutečnosti, když jsem se do toho dal, získal jsem velice silné vědomí, že to je lehce temné a podivné. Film je černobílý částečně proto, že to je taková noir komedie. Uvědomil jsem si, že každý v té hře se chová jako pořádný hlupák – vzdělaný hlupák, ale hlupák. Zaměřil jsem se na tuhle myšlenku, že naše představa romantické lásky je pro nás vytvářena společností okolo a že únik z ní je dospělá láska, manželství, vyspělá láska, abychom unikly ideálům lásky, které bychom měli následovat. To pro mě zapadlo na místo, když jsem si uvědomil, oh, už chápu, proč každý prochází těmi divnými machinacemi.

Objevily se už nějaké náznaky zájmu od distribuce?

Zatím jsem nic neslyšel. Jen jsem si užíval reakce na internetu. Máme k tomu vlastní vztah, stejně jako k Dr. Horriblovi. Mám v plánu, aby to šlo do kin. Ale nemám ještě žádný reálný plán kromě filmových festivalů, protože to znělo, jakože to bude slavnostní (v AJ festive).

Nakonec: jak se vám podařilo udržet to v tajnosti? Hodně vašich herců je závislých na Twitteru, především Nathan a vy v současnosti taky nejste Pan Nenápadný.

No, specificky jsem celý štáb a všechny, kdo se na tom nějak podíleli, požádal, aby o tom nemluvili, dokud neskončíme. A, jak víte, všechno bylo velmi, velmi rychlé. Proto se to povedlo. Když je něco tak rychlého, máte opravdu šanci. Když se něco vleče tři roky, je to těžší. Tomuhle filmu to trvalo měsíc od počátku k produkci a potom 12 dní natáčení. I Nathan vydržel netweetovat tu chvíli.

O překlad se postarala Threcie a patří jí za to velké díky. Za nedlouho zveřejníme druhou část , ve které EW zpovídalo Seana Mahera.