Seriál

O seriálu

Dollhouse je nejnovějším seriálem scénáristy a režiséra Josse Whedona pod záštitou Mutant Enemy Productions. Seriál se začal vysílat 13. února 2009 na stanici Fox.

dollhouse_penikettwhedondushku_galEliza Dushku v něm hraje mladou ženu, které říkají Echo. Je členkou skupiny lidí známých jako „Agenti“ nebo „Loutky“. Loutky jsou lidé, jejichž osobnosti a vzpomínky byly z jejich myslí vymazány a to proto, aby do nich mohly být opakovaně otiskovány nové osobnosti – včetně paměti, svalové paměti, dovedností nebo jazykových znalostí. Otištěným Loutkám se říká Agenti a ti pak plní úkoly, na které byli najati a pro jejichž potřeby byli otištěni. Těmi to úkoly se může myslet cokoliv: od zločinců, lovců lidí, přes infiltraci, policejní specialisty či vyjednávače a nebo prostě na romantické víkendy.

Na zadáních jsou agenti hlídání svými Patrony a mezi jednotlivými zadáními jsou pak znovu vymazání. jejich vědomí se dá v tomto stavu srovnat s vědomím dítěte. Žijí ve futuristické instituci, skryté pod přezdívkou „Dům loutek“, který se nachází někde v Los Angeles pod záštitou tajemné společnosti známé jako Rossum Corporation.

Příběh Dollhouse sleduje Echo, která si i ve svém vymazaném stavu začne uvědomovat sama sebe a objevovat vzpomínky, které by neměla mít. Dalším tématem seriálu jsou zaměstnanci tajemného Domu loutek a také další loutky. Také se setkáme s Agentem FBI, který má smůlu ve dvou věcech: nedokončuje své případy a byl mu případ Domu loutek přidělen.

Vznik seriálu

Po dlouhé odmlce, kdy Joss whedon tak trochu zanevřel na TV tvorbu se rozhodl natočit nový seriál. Zanevřel proto, že tv pro něj byla ke konci spíše zklamáním. V TV totiž stojí hodně úsilí něco vytvořit tak jak chcete a když se vám to podaří, nejspíš vás stejně zruší.

joss-eliza01Ale Dollhouse začal vlastně u Elizy Dushku. Poté, co její seriál Nurses (2007) nedostal zelenou, podepsala smlouvu na jakýkoliv jiný seriál, se kterým pro TV stanici Fox příjde. Protože jsou s Jossem přátele a v minulosti spolu pracovali, oslovila ho. Pozvala ho na oběd a začala s ním probírat svůj nápad na seriál. Ptala se ho na rady a dokonce i navrhla, zda by do toho nešel a Joss když viděl, jak jejich nápady začínají tvořit zajímavý příběh, souhlasil. Napsal pilot, návrh na dalších 6 epizod a dostal zelenou na natočení 13-ti.

Bohužel, stejně jako před pár lety Firefly, i první série Dollhouse je poznamenána zásahem Foxu, který neschválil první pilot, prosadil zpomalení tempa, přeházení epizod a některé zásadní změny v ději. I s těmito změnami se dějová linie na konci první série dostala tam, kde ji Joss plánoval a seriál dostal druhou sérii.

V českém znění

Eliza Dushku (Echo) – Zuzana Ščerbová
Enver Gjokaj (Victor) – Petr Jančařík
Dichen Lachman (Sierra) – Kateřina Mendlová
Olivia Williams (Adelle) – Ivana Milbachová
Tahmoh Penikett (Ballard) – Wilém Čapek
Amy Acker (Saundersová) – Jana Štvrtecká
Reed Diamond (Dominic) – Aleš Zbořil
Fran Kranz (Topher) – Petr Dočkal
Harry Lennix (Boyd) – Zdeněk Junák

Seriál běží od 27.11.2009 každý pátek ve 20:15 na Prima COOL.